دلایل ترس از شروع برنامه نویسی و راه های مقابله با آن

دلایل ترس از شروع برنامه نویسی و راه های مقابله با آن

دلایل ترس از شروع برنامه نویسی و راه های مقابله با آن

شروع برنامه نویسی

برخی افراد در دنیای دیجیتال زاده شده اند تا برنامه نویس شوند مانند بیل گیتس.ولی برخی دیگر به اجبار به سمت برنامه نویسی رفتند و در آن موفق شدند مثل موسسان گوگل و فیسبوک.

من برنامه نویسی را از جایی آغاز کردم که نیاز به راه اندازی سایت داشتم و با وردپرس آشنا شدم و سریعاً متوجه شدم که برای پیاده کردن ایده های خودم روی سایت نیاز به مقداری HTML و CSS دارم و به سرعت آنها را یاد گرفتم.و بعد از آن دریافتم که زبان Javascript یکی از قدرتمند ترین زبان ها برای تبدیل شدن به یک Front-End Developer است.با دوره های آموزشی متعدد و گوناگون شروع کردم به یادگیری.

در این مدت بارها دست از برنامه نویسی کشیدم چون به صورت متعدد از این دوره به دوره ی دیگری میرفتم و از اول شروع میکردم.همین باعث شد که دچار فرسودگی زمان و خستگی بشوم.تا بالاخره یک دوره ی آموزشی را انتخاب کردم و تا انتها آن را ادامه دادم.از سختی های این کار آگاه بودم ولی باز هم بعضی اوقات این سختی ها من را از در می آورد.

حالا منظور کلی من چیست؟

یادگیری برنامه نویسی شاید ترسناک باشد ولی همه ی برنامه نویس های موفق و حرفه ای این فراز و نشیب ها را طی کرده اند.اگر میتوانستم به عقب برگردم مطمئناً یک دوره ی آموزشی هرچند بی کیفیت را انتخاب میکنم و از این شاخه به آن شاخه پریدن دست میکشم.

 

 

 

۵ دلیلی که افراد از شروع برنامه نویسی میترسند

 

آنها فکر میکنند که بسیار دشوار است

بزرگترین دلیلی که افراد وارد این عرصه نمیشوند عمدتاً به همین دلیل است.درست است که برنامه نویسی اصطلاحات ترسناکی دارد ولی در عین حال یادگیری آنها آسان است.فقط کافی است که شما اصول پایه ای برنامه نویسی را یاد بگیرید؛دیگر ادامه ی کار راحت خواهد بود.

 

گمان می کنند که شکست خواهند خورد

همه ی کسانی که شروع به انجام کاری میکنند این تصور را دارند و فکر میکنند که تمامی تلاش آنها قرار نیست به جایی ختم شود و این دلیلی میشود که تصور کنند یادگیری زبان برنامه نویسی دشوار است.

 

تازه کاران فکر میکنند که برای یادگیری دیر شده است

یکی دیگر از دلایلی که افراد از یادگیری برنامه نویسی خود را منع میکنند این است که فکر میکنند برای انجام چنین کاری پیر شده اند.حقیقت امر این است که برنامه نویسی انتها ندارد
و اگر شما یک برنامه نویس حرفه ای باشید هیچگاه دست از یادگیری نمی کشید.

(نویسنده:خود من برنامه نویسی رو از سن ۲۸ سالگی شروع کردم)

 

افراد فکر میکنند که برای برنامه نویسی ساخته نشده اند

هیچ کسی برنامه نویس به دنیا نیامده است.بیل گیتس هم برنامه نویسی را آموزش دید.برنامه نویسی یک توانایی اکتسابی است و شما باید آن را یاد بگیرید و اینطور نیست که به صورت ژنتیکی درون شما وجود داشته باشد.

 

برخی افراد فکر میکنند که یادگیری برنامه نویسی بسیار گران و پر هزینه است

بسیاری این تصور را دارند که باید هزینه های گزافی را برای یادگیری برنامه نویسی پرداخت
کنند.البته در بعضی موارد هم درست فکر میکنند.کلاس های آموزشی با هزینه های سرسام آوری هم وجود دارد.ولی شما با خرید یک کتاب یا شرکت در دوره های آنلاین به راحتی و با صرف هزینه ی کمی میتوانید یادگیری را شروع کنید.

حالا که موانع برنامه نویس شدن را شناختید میخواهم با شما راه هایی برای مقابله با این ترس به اشتراک بگذارم.این راه ها کاملاً عملی هستند و میتواند شما را در مسیر برنامه نویس شدن یاری کند.

 

۱۰ راه برای مقابله با ترس از برنامه نویسی

 

۱ – یک مرجع آموزشی خوب پیداکنید

 شاید این راحت ترین راه برای غلبه بر این ترس باشد.یک مرجع خوب پیدا کنید.یک کتاب؛یک متن آموزشی بر روی یک وب سایت یا حتی ویدئو های آموزشی.پیدا کردن یک مرجع آموزشی خوب یادگیری شما را در بهترین مسیر تضمین میکند.

 

۲ – فقط شروع کن

 زیاد نگران اینکه چه زبانی را یاد بگیرید نباشید.اولین زبانی که با آن آشنا شدید یاد بگیریدحال چه HTML‌ چه PHP و چه Javascript باشد.بر روی اصول اولیه کار را شروع کن و یک وب سایت کوچک و ساده با دانش تازه ی خود بساز.

 

۳ – قدم های کوچک بردار

از این که با قدم های کوچک شروع کنی نترس.فیسبوک یک روزه ساخته نشد.سیستم عامل ویندوز یک ماهه نوشته نشد.پس از اینکه به یک شروع تمام عیار و حرفه ای فکر کنی پایان بده.

 

۴ – یک چیزی بنویس حتی جزئی

سریعترین راه برای یادگیری برنامه نویسی ساختن یک چیزی است؛حال میخواهد یک بازی بسیار کوچک و معمولی یا یک صفحه بسیار ساده باشد.هدف از این کار این است که شما دانشی که به دست آوردید را به کار ببندید تا یک چیزی که کار بکند بسازید و همین باعث بالا رفتن اعتماد به نفس شما میشود.

 

۵ – فقط روی یک زبان تمرکز کن وبعد برو سراغ زبان بعدی

 اشتباهی که من کردم را شما تکرار نکنید.من از این زبان به زبان دیگری میپریدم بدون اینکه واقعاً چیزی از آن زبان یادگرفته باشم.به دنبال رایج ترین فریمورک میگشتم و یاد گرفتن آن ها را شروع میکردم و این اشتباه بود.زمان زیادی را هدر دادم. یک زبان برنامه نویسی را شروع کنید و تا زمانی که یک برنامه ساده ننوشتید و به کلیت آن زبان مسلط نشدید به سراغ زبان دیگری نروید.

 

۶ – به این آگاه باشید که قرارنیست ۱۰۰٪ یک زبان را یاد بگیرید

زمانی که ۷۰٪‌ یک زبان را یادگرفتید میتوانید سراغ زبان بعدی بروید.حقیقت امر این است که استاد شدن در یک زبان برنامه نویسی شاید سالها طول بکشد.دنیای وب و موبایل به سرعت در حال توسعه است و شما باید اینقدر سریع باشید تا بتوانید خود را با آن وفق دهید.

 

۷ – به آخرش فکر نکن به مسیر اعتماد کن

این شاید مهمترین نکته باشد.باید به مسیر اعتماد کنی.صبور باشید و بگذارید ایده ها یکی یکی محو شوند.بر روی سفرتان متمرکز باشد در حالی که یک نیم نگاهی به آینده دارید.عجله نکنید و این که چقدر بلد نیستید شما را نترساند.

 

۸ – کدها را به تکه های کوچکتر تقسیم کن

 زمانی که یاد بگیرید چگونه کد ها را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید به شما کمک خواهد کرد که بفهمید هر کد چگونه عمل میکند.سریعتر یاد میگیرید.این مهارت زمانی که روی پروژه های بزرگ کار میکنید یا وارد تیم میشوید به شما کمک خواهد
کرد.کد ها را کپی کنید و خط به خط آنها را بررسی کنید.

 

۹ – وارد جامعه برنامه نویس ها شو(اختیاری) 

این راه اختیاری است اما اگر زمان و توان مالی آن را دارید؛به وارد شدن به یک جامعه برنامه نویسی (Bootcamp) فکر کنید.چه حضوری (کلاس های آموزشی و گردهمایی های برنامه نویسی) و چه غیر حضوری(انجمن های آنلاین برنامه نویسان).ملحق شدن به بوت کمپ راه سریعتری را برای برنامه نویس شدن به شما نشان میدهد.به علاوه اینکه راه بسیار خوبی برای آشنا شدن دانشجویان برنامه نویسی؛اساتید بالقوه و شاغلان است. یکی از بزرگترین مزایای بوت کمپ ها این است که برنامه آموزشی موجود در آن به شما کمک میکند تا نیاز های شما برای برنامه نویس شدن در مسیر خودتان را بر طرف میکند.

 

۱۰ – یک راهنما پیدا کن

یکی دیگر از راه های مقابله با ترس از برنامه نویس شدن پیدا کردن یک استاد یا راهنما است.راهنمایی که چندین سال تجربه برنامه نویسی داشته باشد تا زیر سایه آن رشد کنید.اگر شخصی را پیدا کردید از او تقاضا کنید تا شما را راهنمایی کند.البته اغلب برنامه نویسان علاقه به کمک کردن به افرادی که میخواهند تازه وارد این حرفه شوند را دارند.

 

((نترسید؛ آینده ی روشنی در پیش روی شماست.))

 

منبع

منصور کلاگر

سلام! من منصور کلاگر کارشناس ارشد رشته نرم افزار هستم که بیشتر از 10 سال سابقه تدریس برنامه نویسی و کار در شرکت های مختلف به عنوان برنامه نویس را دارم. بیشتر از 1 میلیون دانش آموزش در حوزه برنامه نویسی در سطح هنرستان و دانشگاه داشتم. بنده معتقدم برنامه نویسی باید جذاب و در دسترس همگان باشد. چون وقتی شروع به برنامه نویسی میکنید در حقیقت شروع به منطقی فکر کردن و عمیق فکر کردن میکنید و این به شدت برای ایران ما مورد نیاز است.

دیدگاهها

دیدگاه خود را بیان کنید :