زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت خوبی ها و بدی ها

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت خوبی ها و بدی ها

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای حدود ۲۰ سال است که در دست برنامه نویسان است،‌این زبان برنامه نویسی در حال حاظر پرطرفدارترین زبان برنامه نویسی دنیا است که توسط حدود ۱۰ میلیون برنامه نویس مورد استفاده قرار میگیرد و بیشتر از ۹۴ درصد وب سایت های دنیا از آن استفاده میکنند.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یک زبان سمت کاربر است که با استفاده از node.js میتوان برای سمت سرور نیز از آن استفاده کرد. توسعه دهندگان میتوانند با استفاده از HTML ، CSS و JavaScript صفحات وبی ایجاد کنند که به سادگی بر روی پلتفرمها ، مرورگرها و دستگاه های مختلف اجرا شود. جاوا اسکریپت تعداد زیادی فریم ورک دارد (ReactJS, AngularJS, NodeJS , …) که زمان و سختی توسعه ی یک پروژه بر اساس جاوا اسکریپت را بسیار کاهش میدهد. تعدادی از مهمتری مزایای استفاده از این فریم ورکها در زیر آمده:

سازگاری با چند مرورگر

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت از چندین مرورگر مثل گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، اینترنت اکسپلور، سافاری،‌ اوپرا و … پشتیبانی میکند. در نتیجه کاربر میتواند به انتخاب خود از هر مرورگری استفاده کند.

سرعت

جاوا اسکریپت سمت کاربر میتواند بسیار پر سرعت باشد چون میتواند بدون اینکه نیاز به کامپال شدن داشته باشد بر روی مرورگر اجرا شود. جاوا اسکریپت هیچ نیازی به شبکه و سرور ندارد مگر اینکه نیاز باشد داده ای را از سرور دریافت کند.

ابزاری خواصی نیاز ندارد

شما میتوانید بدون نیاز به هیچ ابزار یا نرم افزار خواصی شروع به نوشتن کد های جاوا اسکریپت کنید. شما میتوانید به راحتی یک notepad باز کنید و شروع به نوشتن کدهای جاوا اسکریپت کنید. البته تعداد بسیار زیادی از ویرایشگرهای کد وجود دارند که میتوانید به راحتی و با سرعت بالا از آنها برای فرمت کردن کدها و همچنین خطا یابی آنها استفاده کنید. ابزار هایی مانند VSCode, Atom, SublimeText , …

سادگی

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت برای یادگیری و پیاده سازی زبان نسبتا ساده ای است. این زبان توسعه وب اپلیکیشن های پیچیده را با استفاده از کامپوننت ها ساده میکند.شما میتوانید از کتابخانه های جاوا اسکریپت برای ساختن DOMاستفاده کنید. این خصیصه به شما کمک میکند که برای مرورگر تگ هایی مثل select, div, input و … ایجاد کنید.

در دسترس بودن منابع آموزشی و کمک های مردمی !

جاوا اسکریپت همه جا استفاده میشود، در نتیجه جامعه ی بزرگی از آن استفاده میکنند به همین دلیل منابع آموزشی آن بسیار زیاد است و کسانی که میتوانند به شما در حل مشکلات کمک کنند نیز خیلی زیاد هستند.

بدون بارگذاری سرور

سمت کاربر بودن تقاضا بر روی سرور را کاهش میدهد.

طراحی وب سایت های واکنش گرا

وب سایت های واکنشگرا به وب سایت هایی گفته میشود که بر روی همه نوع مرورگر و دستگاهی به زیبایی نمایش داده میشوند و تجربه کاربری خوبی دارند. دستگاه هایی مانند گوشی های تلفن همراه و تبلت ها و یا مانیتور هایی با ریزولیشن بالا را میتوانیم دستگاه هایی در نظر بگیریم که یک وب سایت بر روی آنها باز میشود و باید محتوا به درستی و به زیبایی به کاربر نمایش داده شود.

گسترش عملکرد

کتابخانه هایی مانند Greasemonkey این امکان را به توسعه دهنده میدهند که قطعه کدهایی را بنویسند و بر روی یک وب سایت خواص اجرا کنند تا عملکرد آن وبسایت را گسترش دهند.

تطبیق پذیری

شما میتوانید با جاوا اسکریپت یک وب اپلیکیشن را از back-end تا front-end با استفاده از جاوا اسکریپت بنویسید. برای مثال میتوانید از node.js و فریم ورک آن یعنی Express.js برای برنامه نویسی سمت سرور استفاده کنید و همچنین از MongoDB برای دیتابیس استفاده کنید و البته برای سمت کاربر نیز از Angular یا React استفاده کنید که همه ی اینها به زبان جاوا اسکریپت هستند.

بروزرسانی ها

EcmaScript یک قاعده و چک لیست برای JavaScript است که این زبان را مجاب میکند به داشتن ویژگی های مختلف. این قاعده و چک لیست همواره در حال بروزرسانی و ارتقاع است و این یعنی جاوا اسکریپت نیز به طبع آن بروز رسانی میشود.

کلی فریم ورک و کتاب خانه

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت کلی کتاب خانه و فریم ورک مجانی و پولی دارد که به توسعه دهنده کمک میکند که اپلیکیشن های عظیم بر پایه ی جاوا اسکریپت بسازند. کلی فریم ورک پویا مانند Angular, React, VUE و… . با استفاده از این فریم ورک ها توسعه دهنده میتواند به راحتی و با سرعت وب اپیکیشن های پویا با ظاهری حرفه ای توسعه دهند. همچنین کتابخانه هایی وجود دارند که به توسعه دهنده برای توسعه ی یک UI زیبا و حرفه ای کمک شایانی میکنند. کتابخانه هایی از قبیل Bootstrap, Material, jQuery و … .

قالب ها و افزونه های وردپرس

کلی از قالب ها و افزونه های وردپرس با استفاده از JavaScript ساخته و توسعه داده شده اند. شما اگر این زبان را بلد باشید میتوانید این قالب ها و افزونه ها را بر اساس نیازهای خود تغییر دهید و از آنها به بهترین شکل استفاده کنید.

پروژه ی AMP گوگل

گوگل به تازگی پروژه ی صفحات موبایل شتابنده (AMP) را شروع کرده تا به وب سایت ها این امکان را بدهد که محتوای غنی تری بر روی انواع موبایل ها ارائه کنند. گوگل کلی تکنیک پیاده سازی کرده تا سرعت بارگزاری صفحات وب بر روی موبایل ها را افزایش دهد و این نیازمند آن است که توسعه دهندگان تکنولوژی AMP را در صفحات وب خود که با HTML, CSS و JavaScript نوشته شده ادغام کنند. این یعنی توسعه دهندگان باید از جاوا اسکریپت استفاده کنند تا وب سایت خود برای موبایل ها بر روی AMP بهینه سازی کنند.

با تمام این دلایل برای استفاده از جاوا اسکریپت، چیزهایی در مورد JavaScript وجو دارد که خطرناک و محدود کننده هستند

امنیت سمت کاربر

از آنجایی که این کدها بر روی کامپیوتر کاربر اجرا میشوند برخی اوقات ممکن است برای اهداف بدافزاری مورد استفاده قرار بگیرند. این دلیلی است که بعضی کاربرها ترجیح میدهند که جاوا اسکریپت را بر روی مرورگر خود غیر فعال کنند.

مشکل پشتیبانی مرورگر

از آنجایی که هر مرورگر از موتور جاوا اسکریپت اختصاصی خود استفاده میکند، ممکن است در برخی موارد خواص بعضی کدها بر روی یک مرورگر به درستی کار نکنند. به همین دلیل لازم است کدهایی که نوشته میشوند بر روی تمام مرورگرهای هدف تست شوند.

خب حالا به نظر شما استفاده از جاوا اسکریپت خوب است یا بد؟

منصور کلاگر

سلام! من منصور کلاگر کارشناس ارشد رشته نرم افزار هستم که بیشتر از 10 سال سابقه تدریس برنامه نویسی و کار در شرکت های مختلف به عنوان برنامه نویس را دارم. بیشتر از 1 میلیون دانش آموزش در حوزه برنامه نویسی در سطح هنرستان و دانشگاه داشتم. بنده معتقدم برنامه نویسی باید جذاب و در دسترس همگان باشد. چون وقتی شروع به برنامه نویسی میکنید در حقیقت شروع به منطقی فکر کردن و عمیق فکر کردن میکنید و این به شدت برای ایران ما مورد نیاز است.

دیدگاهها

دیدگاه خود را بیان کنید :