۱۰ قدم برای موفقیت در برنامه نویسی

۱۰ قدم برای موفقیت در برنامه نویسی

موفقیت در برنامه نویسی

موفقیت در برنامه نویسی​

فقط تصمیم گرفتن برای اینکه یک برنامه نویس شوید کافی نیست.من در مورد سخت کوشی و ممارست در این مسیر صحبت میکنم.تکرار و تمرین روزانه موفقیت شما را در برنامه نویسی تضمین میکند.در این بخش میخواهم یک سری از عادت هایی که هر برنامه نویس موفقی دارد را با شما به اشتراک بگذارم تا بتوانید مدلی از آنها در زندگی خود باشید.
پس تا انتهای این مقاله با ما باشید.

۱- در گردهمایی ها و کنفرانس های توسعه دهندگان شرکت کنید

این نکته یکی از بهترین راه هایی هست که شما میتوانید با برنامه نویس ها؛توسعه دهندگان و یا کارفرمایان آشنا شوید.با افرادی ارتباط برقرار کنید که شما به سمت یک کدنویس حرفه ای شدن هدایت کنند.شرکت در کنفرانس توسعه دهندگان به شما کمک خواهد کرد که تصویر بزرگتری از آینده ی خود در این راه داشته باشید و همچنین الهام بخش و انگیزه دهنده ی بسیار خوبی برای شما خواهد بود.

۲- یک پروژه را به همراهی یک تیم شروع کنید

ساختن یک سایت به تنهایی خوب است ولی شروع یک پروژه با یک تیم خیلی بهتر است.بیشتر شرکت های نرم افزاری به دنبال کسانی هستند که توانایی کار تیمی را به خوبی داشته باشند و بتوانند با یک یا چند نفر دیگر کدنویسی ها را توسعه دهند.که اغلب شما با برقراری ارتباط با بقیه برنامه نویس ها میتوانید این مهارت را کسب کنید.

۳- حضور در جوامع متن باز

یکی دیگر از نکات موفقیت در برنامه نویسی وارد شدن به جوامع متن باز است.با این کار شما کدنویسی بقیه برنامه نویس ها را میخوانید.یاد میگیرید که چطور با Version Control و GitHub کار کنید.با سبک های مختلف کدنویسی آشنا خواهید شد و کدهای شما هم توسط دیگران خوانده خواهد شد.شما قرار نیست فقط استفاده کنید یا از کدهایتان استفاده کنند؛بلکه میتوانید نمونه کارهای خوبی را در این بستر آماده کنید.

۴- استاد بودن در هنر “گوگل کردن”

بهترین برنامه نویسی ها در کمال تعجب کسانی هستند که در امر گوگل کردن بسیار حرفه هستند.به عنوان یک برنامه نویس گوگل بهترین دوست شماست.هرچیزی که لازم داشته باشید را میتوانید در گوگل پیدا کنید.پس یک توصیه؛ StackOverflow و Quora و Reddit رو در لیست خود اضافه کنید.متاسفانه همه ی تازه کارها فکر میکنند که باید همه چیز را بدانند تا برنامه نویس موفقی شوند.به صراحت میگویم؛بهترین برنامه نویس ها دنیا از گوگل به عنوان ابزاری برای یادگیری استفاده میکنند.پس هر زمان که با مسئله ای جدید روبرو شدید و یا در مورد چیزی گیج شدید به سراغ گوگل بروید.

۵- به دیگران آموزش دهید

در حقیقت اگر شما به دیگران آموزش دهید خودتان هم بیشتر یاد خواهید گرفت.آموزش دادن به دیگران حتی زمانی که خود شما حرفه ای نشده اید باعث می شود که شما برای رساندن مفهوم خودتان از استراتژی های دیگری استفاده کنید.

۶- به سوالات تازه کاران پاسخ دهید

یکی دیگر از راه های پیشرفت در برنامه نویسی  پاسخ دادن به سوالات کاربران تازه کار در انجمن ها و جوامع برنامه نویسی آنلاین است.تازه کاران و حرفه ای ها مرتب در سایت های مثل StackOverflow یا Quora و یا Reddit سوالاتی را مطرح میکنند.اگر شما چیزی را میدانید که دیگران نمی دانند با آنها به اشتراک بگذارید.پاسخ دادن به سوالات دیگر کاربران باعث می شود اعتماد به نفس شما بالا رفته و نام شما به عنوان یک حرفه ای شناخته شود.

۷- هر روز کدنویسی کنید

هیچ بهانه ای برای این مورد وجود ندارد.حتی حرفه ای ها میگویند شما باید روزی ۱۰هزار خط کد نویسی کنید تا در برنامه نویسی استاد شوید.واقعیت این است که مهم نیست چند ساعت بر روی برنامه نویسی وقت میگذارید؛مهم این است که این برای شما یک عادت شود.حرفه ای هر روز کدنویسی میکنند؛قهرمانان هر روز تمرین میکنند و شما به عنوان یک برنامه نویس باید هر روز کد بزنید.

۸- مثل یک کامپیوتر فکر کنید

قبل از اینکه به نکته بخندید به مزایای فکر کردن مثل کامپیوتر فکر کنید.تصور کنید که میتوانستید درون ذهنتان بفهمید که کدهایی که نوشته اید سعی دارند به کامپیوتر چه چیزی را بگویند.اگر بتوانید مثل یک کامپیوتر فکر کنید به راحتی میتوانید سریع در برنامه نویسی خبره شوید.این یعنی بتوانید از انتها به ابتدا بخوانید؛اجزای کد را به قطعات کوچکتر تقسیم کنید و شفاهی بتوانید توضیح دهید که هر کد چه کاری انجام میدهد.

۹- یادگیری را ادامه دهید

حرفه ای شدن زمانبر است.برای همین مهم است که یادگیری را ادامه دهید.شما نیاز دارید که به روز باشید؛به خصوص این روزهایی که فریمورک ها هر ماه آپدیت میشوند.حتی بهترین برنامه نویس ها هم هر روز در حال یادگیری هستند.آنها برای اینکه عقب نیافتند فناوری های جدید را یاد می گیرند.این برای شما یعنی یادگیری اصول اولیه برنامه نویسی؛برنامه نویسی عملگرا؛برنامه نویسی شئ گرا؛ ساختمان داده و الگوریتم ها.

۱۰- یادگیری توانایی های شخصی

علاوه بر مهارت های فنی شما نیاز دارید که یک سری از توانایی های شخصی خودتان را هم پرورش دهید.یاد بگیرید که به خوبی ارتباط برقرار کنید چه به صورت شفاهی چه نوشتاری تا بتوانید یک هم تیمی خوبی باشید.مهم این است که شما بتوانید خودتان را بازاریابی کنید و در مصاحبه های کاری بتوانید قوی ظاهر شوید.توانایی های شخصی به اندازه توانایی های فنی مهم هستند.

منصور کلاگر

سلام! من منصور کلاگر کارشناس ارشد رشته نرم افزار هستم که بیشتر از 10 سال سابقه تدریس برنامه نویسی و کار در شرکت های مختلف به عنوان برنامه نویس را دارم. بیشتر از 1 میلیون دانش آموزش در حوزه برنامه نویسی در سطح هنرستان و دانشگاه داشتم. بنده معتقدم برنامه نویسی باید جذاب و در دسترس همگان باشد. چون وقتی شروع به برنامه نویسی میکنید در حقیقت شروع به منطقی فکر کردن و عمیق فکر کردن میکنید و این به شدت برای ایران ما مورد نیاز است.

دیدگاهها

دیدگاه خود را بیان کنید :